مشکلات شپش وکنه قناری

با سلام.دوستان مطلبی رو که امروز براتون تهیه کردم

در مورد کنه وشپش قناری هست

برای دیدن به ادامه مطلب بروید.....

کنه قناری:
برای پی بردن به وجود کنه درقناری باید هر چند وقت یکبار تمام بدن قناری را از نزدیک بررسی کرد. کنه پرنده هایضعیف را مورد حمله قرار میدهد. این جانور بسیار ریز است و با آزمایشهای سطحینمیتوان به وجود آن پی برد. در صورتی که کنه خود را در زیر بالهای قناری پنهان کردهباشد با دست زدن به بدن پرنده ، قناری ناراحت شده و عکس العمل شدیدی از خود نشانمیدهد.
کنه قناری فقط شبها در موقع تاریکی قناری را راحت میگذارد و از بدن آندور می شود. برای پی بردن به وجود آن در قناری ، باید شب هنگام یک پارچه سفید بسیارتمیز را روی قفس قناری بکشید و صبح خیلی زود قبل از طلوع آفتاب آنرا بردارید. زیراکنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناری حمله می کند و شروع به مکیدن خونقناری می نماید. اگر این پارچه سفید را به دقت نگاه کنید میتوانید کنه ها را که بهاندازه یک دهم میلی متر هستند و به رنگ قرمز می باشند را ببینید.
درمان: برایاز بین بردن کنه ها از روی پارچه باید آن را در محلول قوی کلراکس Chlorax فرو ببریدو یا با یک اطوی بسیار داغ روی پارچه را اطو کنید. برای از بین بردن کنه روی بدنقناری باید از داروی مخصوص ضد کنه یا داروی د.د.ت استفاده نمایی.
داروی ضد کنهیا ضد شپشه باید با دقت به تمام بدن و زیر بالهای قناری مالیده شود و پرنده را بهیک قفس تمییز و ضد عفونی شده منتقل کرد و قفس آلوده را با آب بسیار داغ شتشو دادهسپس با استفاده از داروی د.د.ت آنرا ضد عفونی کرد.
ضد عفونی کردن پرنده باید صبحزود انجام شود تا در هنگام شب که پرنده سر خود را بین بالها قرار میدهد دچارمسمومیتی نشود. ضد عفونی کردن قفس نیز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا اینحشرات موذی از مخفیگاه های خود بیرون آمده باشند.


بیماری میلبه:
علایم : خوابناآرام ، تمییز کردن و جستجوی دائم پرها ، ضعیف شدن پرنده.
علل بیماری : وجودجانور کوچکی به نام میلبه قرمز (شپشک) . این بیماری قابل انتقال از سایر پرندگان بهیکدیگر است. میلبه به دو صورت است : میلبه قرمز که تنها شب ها به پرنده حمله می کندو میلبه کیسه هوا که ساکن در پرهای پرنده می باشد.
مداوای بیماری : محل نگهداریپرنده باید توسط حشره کش های مخصوص اسپری شود. پرنده نیز به غیر چشم و منقارشمیتواند در معرض مستقیم اسپری قرار گیرد.

وعلت دیگر ابتلای قناری به تولک بی موقع پس از ابتلای آن به بیماری کنه .
درمان: در موارد ۱ و۲ با مناسب نمودن محیط و غنی کردن جیره غذایی پرنده و استفاده از موادمغذی پس از مدت کوتاهی پرنده درمان خواهد شد. ولی چنانچه تولک از عوارض حمله کنه بهقناری باشد باید توجه بیشتری به آن مبذول داشت زیرا قناری نیازمند تقویت و توجهبیشتری می باشد.
در کناردانه های معمولی نیز باید روزانه از مخلوط : منداب+بلغور + دانه خشخاش و شاهدانهنیز استفاده کرد
استفاده از ظرف حمام برای قناری هر روز صبح. چنانچه قناری ازاستحمام خودداری نمود باید بوسیله پاشیدن آب او را وادار به استحمامکرد

 


پرکندن :
علت: اصولا این کار در اثر وجود شپشه در بدن قناری بوجود می آید . اگردر بازرسی بدنی چنین چیزی در بدن پرنده یافت نشد مسلما قناری به خشکی پرها و عدموجود چربی طبیعی لازم در آنها مبتلا شده است. کندن پر را نباید با آراستن پرهااشتباه کرد. آراستن و نظافت پرها در روز بیش از چند با اتفاق نمی افتد در حالی کهکندن پر در تمام مدت روز ادامه دارد.
درمان: برای درمان آن باید روغن گندم را بهروی بیسکویت تخم مرغی کوبیده ، ریخته و همه روزه آن را به قناری داد. همچنین بهغذای او مغز گندم خشک را هم اضافه نمایید و یکی دو هفته این برنامه غذایی را ادامهدهید تا کندن پرها متوقف شود. پرنده را نیز نباید در محیط خشکنگهداشت.

یکی دیگر از دشمنان خطرناک قناری شپش قناریه. این حیوان خطرناکه مخصوصا برای جوجه قناریها. دیده شده جوجه قناری وقتی از تخم در می یاد بعد مدتی با اینکه رشد خوبی هم داشته به یک‌باره می‌میره . بی هیچ دلیل ظاهری. همه چیزش خوب بوده. آب و دون و غذا و محل نگهداری همه خوب و روبراه بود. غافل از اینکه یک چیز رو فراموش کردیم. اونم اینه که از حمله شپش جلوگیری نکردیم.

 

شپش تنها دشمن جوجه ها نیست. بلکه به قناری بالغ و بزرگ هم حمله می‌کنه . مخصوصا قناریهای ضعیف. وباعث از بین رفتن اون می‌شه.

 

چال قناری بهترین محل زندگی شپش هست. پنبه‌هایی که برای چال استفاده می‌کنید اگه بعد مدتی اونها رو بررسی کنید می‌بینید که حشرات ریزی در اطراف چال پیدا شده که معمولا به صورت تجمع در گوشه چال دیده می شن. معمولا به رنگ قرمز هم هستن.

 

برای از بین بردن شپش از داروی INSECTORNIS استفاده کنید. بسیارمؤثر و در عین حال برای قناری بی ضرره. برای استفاده از این دارو مقداری از اون رو در ظرف آبتنی قناری ریخته و بذارید که قناری در اون آبتنی کنه. اگه قناری شما تمایلی به حمام نداشت باید اون رو با دست گرفته و با آب پاش دارو رو به تمام بدنش بپاشید. البته مراقب باشید توی چشمش نریزید.بعد در جای گرمی بذارید که کاملا خشک شه. یه وقت با سشوار به جون مادرمرده نیفتیدا!‌آخه شنیدم که بعضیا ناشیانه عمل می‌کنن و بعد استحمام قناری اون رو می‌گیرن جلوی باد داغ سشوار. بیچاره قناری !!!!

 

قفس رو با آب جوش کاملا شسته و سپس حشره کش( بهتره حشره کش آسوده باشه) به تمامی قفس بزنید.

 

اما این کارها رو کی باید انجام داد؟

 

شپش در روز خودش رو در بدن قناری پنهان می کنه. وشب به محل خودش که منافذ قفس هست میره.

 

پس قناری رو در روز ضدعفونی کنید و قفس رو در غروب

 

برای اینکه مانع از این بشید که در چال قناری حشره جمع شه بعد اینکه ماده چال رو درست کرد و قبل اینکه تخم بذاره اون رو در بیارید و همین دارو رو در اطراف چال بریزید.

 

همچنین سعی کنید از چالی استفاده کنید که محلی برای گردش هوا داشته باشه. مثه سبد باشه. چرا که این حشره موذی در مناطق گرم و بدور از هوا تکثیر می‌کنه

 

www.zardeganari.persianblog.ir
http://ilamcanary.mihanblog.com/بر

/ 10 نظر / 2327 بازدید
هادی

سلام عزیز . اوامر عالی انجام شد [گل]

نانی آزاد

محبت را به دل دادن صفاي سينه مي خواهد به ياد يكديگر بودن دل بي كينه مي خواهد اگر دورم ز ديدارت دليل بي وفايي نيست محبت آن است كه يادت را در دل دارم...[گل]

شاهین عدالت

سلام دوست خوبم .اولین باره که به وبلاگ قشنگ و پربارت میام خوشحال می شم توهم بهم سربزنی.درصورتیکه با تبادل لینک موافقی خبرم کن[گل][گل]

نانی آزاد

[خجالت]سلام عزیز نانزنین مرسی اومدی منو با اسم غوغای درون مترسک تنها لینک کن

مبین

سلام دوست عزیز سایت جامع و خوبی داری اگه با تبادل لینک موافق بودی خبرم کن و بگو با چه اسمی لینکت کنم

ماینا

سلام.مرغ مینای من سرش پرریزی شدید پیدا کرده و پر دور چشاشم ریخته.خودشم خیلی میخارونه.به جز دامپزشکی که هزینه اشو ندارم چه راهنمایی میتونین بکنین.ممنون میشم.

ماینا

سلام.مرغ مینای من سرش پرریزی شدید پیدا کرده و پر دور چشاشم ریخته.خودشم خیلی میخارونه.به جز دامپزشکی که هزینه اشو ندارم چه راهنمایی میتونین بکنین.ممنون میشم.

mmammad

[گل]